Klient

Gmina Czarny Dunajec

Wyzwanie

Publikacja prezentująca historię architektury drewnianej w gminie Czarny Dunajec od XVII wieku. Od kamiennych kolib przykrytych dachem z desek, poprzez sezonowe pasterskie szałasy, solidne domy całoroczne z oknami na południe i rozbudowane obejścia, aż po pensjonaty, kurorty i restauracje. Zbiór najcenniejszych, najładniejszych i najciekawszych pod względem architektonicznym zabytkowych oraz współczesnych domów drewnianych i obiektów sakralnych opatrzony komentarzem dotyczącym tradycji budownictwa, technologii i ornamentyki góralskiej.

Realizacja

Koncepcja graficzna, projekt graficzny książki i okładki, redakcja i korekta tekstów, skład książki i przygotowanie do druku.

Inspiracje

Domy z drewna mają wyjątkowy klimat. Są bliskie naturze, ekologiczne i zdrowe dla mieszkańców. Kontakt z surowym drewnem i ciepło wnętrza nie ma sobie równych. Dlatego budowle z płazów, czyli okorowanych, drewnianych bali przeżywają swój renesans. Technologia wraz z modą na góralszczyznę, migruje daleko poza region Podhala – w odległe zakątki Polski, a nawet Niemiec, Francji czy USA. Publikacja powraca do źródeł podhalańskiej architektury drewnianej, do ziemi czarnodunajeckiej, podhalańsko – orawskiego styku kultur.

Tradycja nadała podhalańskiej architekturze pewne typowe ramy: płazy, spadziste dachy, układ izb i położenie okien, motyw promieni słonecznych. Jednak detale architektoniczne, bogata ornamentyka reliefów zdobiących ramy, szalunki, ganki i balkony, a nawet bramy, płoty i psie budy, czyni każdy dom i kapliczkę niepowtarzalną.

Tworząc publikację daliśmy się uwieść niezwykłej fakturze drewna. Struktura słojów przywodzi na myśl linie papilarne. I podobnie jak one jest jedyna w swoim rodzaju: nieregularna, nieprzewidywalna, zaskakująca. Podobnie jak klejnoty dunajeckiej architektury.

DSC_5283DSC_5270DSC_5296DSC_5293DSC_5282DSC_5279DSC_5276DSC_5273DSC_5305

Чехунов Денис Николаевич киевсмс металлургический сервис челябинскobuvaikoподбор персонала обучениеvillage sochifee sexкак готовиться лазаньяeasy jabrawebcam girl

Jordan Scarlett Jersey