Małgorzata Skwrońska: „Studenci kontra system. Studencki komitet Solidarności (1977-1980)”

Klient
Narodowe Centrum Kultury

Wyzwanie
Historia Studenckiego Koła Solidarności, młodzieżowej rewolucji przełomu lat 70. i 80, o którą potknął się komunistyczny system. Adresowana przede wszystkim do młodzieży książka o buncie i strachu, brawurowych akcjach i prywatnych tragediach, wielkich kłamstwach władzy i drobnych sukcesach opozycyjnego ruchu. Opowiedziana ustami jego byłych członków.Ilustrowana fotografiami z prywatnych zbiorów, plakatami, ulotkami, wycinkami prasowymi.

Realizacja
Projekt graficzny książki i okładki, redakcja i korekta tekstów, skład książki i przygotowanie do druku.

Inspiracje
Kiedy ma się 20 lat, nie ma rzeczy niemożliwych. Jest siła do działania i buntu, i wiara w zmianę rzeczywistości. Zmiana zaczyna się od niezgody na drobne, lecz uciążliwe ograniczenia, na brak prawa do wolności: spotkań, stowarzyszeń, wyrażania poglądów.
Metodą walki z totalitaryzmem członków Studenckiego Koła Solidarności była… solidarność w działaniu. Zmieniali rzeczywistość PRL-udzięki plakatom, happeningom, czasopismom, obozom edukacyjnym i ulotkom. Mimo szykan, działań bezpieki, donosów i realnego zagrożenia. Niektórzy za idee zapłacili życiem.
Projektując książkę staraliśmy się połączyć te elementy. Kolorem przewodnim jestbrudny róż, niewinna, nieco naiwna lilia, wchodząca w odcień żałobnej purpury. To kolor, który kojarzy nam się z jasnymi stronami PRL-u zapamiętanymi z dzieciństwa: wodą z sokiem malinowym z saturatora, pudrowymi dropsami, gumą balonową w kulkach i kraciastymi obrusami w bistro. Kontrastują z nią dokumenty i fotografie – czarno-biała PRL-wska rzeczywistość, z echem beznadziejności, którą tylko czasem daje się przełamać. Motyw brulionu w kratkę symbolizuje naukę: studia na uczelni, ale również szkołę samodzielności i sprzeciwu.лобановский харьковдобавить файл sitemapgunbrokrмонетизация медицинского сайтаadverts loginкастрюля керамическая жаропрочнаясковороду соdo howупражнения это

Jordan Scarlett Jersey